Klíma telepítés nálunk

2023.07.05

Az itt leírtak csupán az én telepítési tapasztalataim, szokásaim alapján íródnak, nem szakmai hangvételű blogot szeretnék készíteni, de azt gondolom vannak alapok, amiket klíma tulajdonosként és/vagy leendő tulajdonosként nem árthat, ha tudunk róla és elvárunk magunktól és a telepítést végzőtől.

Helyszíni felmérés

Sok esetben a telepítés napján állnak be változások. Néha a tulajnak támad jobb ötlete, néha nekünk, néha csak a körülmények áldozati vagyunk. Elég pl. egy vagy általában több vas a panel falban, vezetékek amikről nem tudott senki, tetőtér ismeretlen rétegrendje...stb. Ezért egy klímás autóban számtalan gép és eszköznek kell rendelkezésre állnia, ezek helyigényesek és néha a fél rakteret felhordjuk, hogy egy kisebb problémát is meg tudjunk ugrani.

Amennyiben van lehetőség előre elpakolni, annak minden klímás örül, és köszönjük.


Ahogy én csinálom...

A kültéri és beltéri összekötése

Talán abban sok kolléga egyetért, hogy a klímák ütőere a jó minőségű rézcső és a peremes kötés megfelelő kialakítása. Én erre minimum az 1mm falvastagságú rézcsövet használom, két gyártó termékei ezek. Azért mert ahol behatárol a hely, ott a vékonyabb szigeteléssel ellátott csöveket könnyebb telepíteni. Fontos: ezek attól ugyanolyan jól szigetelnek. A peremes kötéshez nem használok plusz tömítő pasztát, ezzel is elkerülve az esetleges idegen anyag bekerülését a rendszerbe. 

A kommunikáció kiépítésére a gépek között én YSLY kábelt használok minimum 1 mm2. keresztmetszetben, ami ipari felhasználásra lett kitalálva, de remekül fel tudjuk mi is használni. A hagyományosnak mondott 4x1; 5x1 kábeleknél még nagyobb is a szabvány szerinti ellenállása. 

Tápkábel a gyártó által előírt keresztmetszet, ami nálam minimum 3x 1.5 mm2. 

Ezek természetesen csak is érvéghüvellyel ellátva...  

Sajnos előfordult már, hogy csak karbantartani, tisztítani hívtak, de érvéghüvelyeket pótoltam, tápkábelt cseréltem az alul méretezés miatt, szigetelést pótoltam az UV sugarak miatt.



A gép rögzítése

Most már szinte csak fixen hegesztett és porfújt konzolokat használok. Ezek talán nem fognak idővel megereszkedni. A kihajtható sem feltétlen, abban is számtalan minőségi termék elérhető. Ez csak az én véleményem, de másik előnye talán, hogy egységesen és teljes felületen fújt,  így még kisebb az esélye a későbbiekben előforduló rozsdafoltoknak, ami általában csak esztétikai probléma, de azért mégis...

Ezekhez természetesen a rezgéscsillapító gumibak szett, ami véleményem szerint magasabb komfort fokozatot nyújt minden tekintetben. Zaj, rezgés stb.

Ezek után amit mindig megtehetünk a csövek és kábelek UV sugárzás elleni védelme. 

Láttam már 3 éve telepített gépet, aminek már igen csak hiányos volt a szigetelése a rézcsőpáron. Jobb ezt előre elkerülni egy kis plusz idő ráfordításával.


A beüzemelés akkor van kész...

Nálunk akkor van kész egy telepítés amikor elvégeztük a nitrogénes nyomáspróbát és szivárgásvizsgálatot. A rendszer vákuumolását és a vákuumtartás is megfelelő. Ezek mind időigényes feladatok, de ezalatt lehet takarítani, pakolni, adminisztrálni. Ezek után a rendszer élesben is mehet a teszt futásra. 

Én ezalatt is mérek és dokumentálok amiről egy általam kitöltött telepítési jegyzőkönyvet adok az új tulajdonosnak a telepítési tanúsítvány és a garancia levél, füzet stb. mellé. Nem mellesleg itt biztosan kiderül, ha valamit ne adj'isten elnéztem volna. Szerencsére ilyenre még nem volt példa.

Én ezért nem tudok egy nap alatt 4 db klímát felszórni  :-) 


Egy kis színes sarok. Az ágy felett dekortapéta dobja fel a homogén fal felületet. Ezen ötlet mentén tovább haladva aplikáltuk fel a fóliát a donorra.

Az itt látható gép, egy alapvetően fekete-fehér falak és bútorok, és barna laminált padló kialakítású nappaliban található.

Egy szebb napokat is régen látott gép dolgozik tisztességgel, egy elsőre ódon hangulatú dohányzóhelyen. Ma divatosan vintage 😁